5 powodów, dla których nie jesteś bogaty

Jesteś mądry, inteligentny, skończyłeś dobre studia, masz pracę i nie jesteś jeszcze bogaty. Jak myślisz, dlaczego? Nie tłumacz tego pechem, który sprawia, że dotychczas nie wygrałeś wielkich pieniędzy. Masz przecież głowę na karku i na pewno umiesz dojść do nich sam, pracując uczciwe i zarabiając. Co cię blokuje?

1. Po prostu tego nie chcesz

Żyjemy w kulturze, którą cechuje pewna pogarda dla pieniędzy. Wyżej cenimy uczucia czy postawy i tak kształtuje nas szkoła i media. W Polsce bohater to ten, który wyróżnia się postawą, czynami, heroizmem, a nawet czasami brawurą, graniczącą z głupotą. W czasie lekcji historii słuchamy o tych, którzy ruszali z szablą na czołgi czy stawali samotnie przeciwko armiom. Nie zastanawiamy się, że o wiele więcej mogliby osiągnąć, gdyby mieli pieniądze na kupienie broni czy wynajęcie wojska. Te stereotypy tkwią w nas tak głęboko, że bardzo często nabijamy się z bogatych, mówimy o nich jak o dusigroszach czy z pogardą nazywamy dorobkiewiczami. Nie szanujemy ludzi zaradnych, którzy po prostu potrafią sami dojść do pieniędzy i chociaż zazdrościmy im bogactwa, wcale nie mamy ochoty do nich dołączyć.

2. Masz złą pracę

Najważniejsze, co buduje naszą wartość finansową to nasze dochody, a te biorą się z pracy. Tylko musisz mieć pracę, która daje ci satysfakcje i to głównie w sensie finansowym. Jest mnóstwo ludzi, którzy są interesujący, mają pasję i są fachowcami, a po prostu nie otrzymują za swoją pracę godnego wynagrodzenia. Czy da się tego uniknąć? Jak najbardziej, wystarczy tylko być w czymś najlepszym i kreować pracę w wartość, która będzie na tyle dużo warta, aby inni chcieli za nią dużo zapłacić. Jeśli w tej chwili masz pracę, która cię nudzi i nie daje ci satysfakcji, musisz ją natychmiast zmienić. W tym momencie wiele osób powie; gadanie, mam przecież dzieci na utrzymaniu, kredyt, a na moje miejsce czeka tłum, chcący mnie zastąpić. Tak, tylko myśląc w ten sposób, tkwimy w bezsensownych i frustrujących miejscach, w których zarabiamy za mało, aby wydać pieniądze na rozładowanie frustracji. Bywają sytuacje, gdy zmiana jest koniecznością.

3. Nie inwestujesz w siebie

To kolejny błąd, który jest przeszkodą w dojściu do naprawdę wielkich pieniędzy. Żyjemy w świecie, który zmienia się w błyskawicznym tempie, rozwijają się technologie, a to sprawia, że nasze umiejętności muszą być stale doskonalone. Jeśli nie dbamy o swoją edukację, bardzo szybko wypadamy z rynku, a więc tracimy na wartości. Musimy nauczyć się „uczyć” i to przez całe życie. Równie istotne jest inwestowanie w swój odpoczynek, relaks, a co za tym idzie zdrowie. Im dłużej uda nam się utrzymać dobrą kondycję, tym dłużej będziemy w stanie efektywnie pracować.

4. Tracisz czas

Czas to to, czego nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić ani odłożyć na potem. Marnowanie własnego czasu to nie tylko przeszkoda w zdobywaniu pieniędzy, ale też po prostu głupota. Każdy z nas ma do dyspozycji dokładnie te same dwadzieścia cztery godziny w ciągu doby. Tylko są tacy, którzy osiem z nich stracą w bezsensownej i słabo płatnej pracy, a kolejne cztery wgapiając się w kolejny serial, a są i tacy, którzy w ciągu czterech godziny wykonają zaplanowaną pracę, a w pozostałym czasie dokonają analizy inwestycji i zajmą się rodziną. Umiejętne zarządzanie własnym czasem to podstawa sukcesów.

5. Masz niewłaściwych znajomych

To bardzo ogólne określenie, bo chodzi nie tylko o znajomych, ale i o rodzinę. Nie ma nic gorszego, jak toksyczna druga polowa, partner życiowy, który nie tylko zabiera ci energię, ale też potrafi wpędzać w kłopoty finansowe. Kolejna grupa to nasze otoczenie, znajomi, którzy ciągną nas w dół, pożyczają pieniądze czy nakłaniają do ryzykownych interesów. Zdecydowanie ludzie, którzy nas inspirują i dają pozytywnego „kopa” to nasi prawdziwi przyjaciele i to na nich powinniśmy stawiać.

Dlaczego tracisz pieniądze poprzez inwestycje?

Copyright © All rights reserved.