Jak odróżnić wydatek od inwestycji?

Inwestowanie często wiąże się z wydawaniem pieniędzy, ale nie możemy mylić go z wydatkiem. Wydatek to trwałe pozbycie się gotówki z naszego portfela, na przykład kupowanie nowych ubrań albo opłacenie rachunków. W przypadku inwestycji dalej mamy dostęp do naszych pieniędzy albo liczymy na to, że zwrócą się nam one w przyszłości. Nie możemy ich ze sobą mylić, bo zaczniemy niewłaściwie dysponować naszymi pieniędzmi.

Czy dana rzecz może przynieść nam zysk?

Ważnym kryterium jest to, czy pieniądze, które przeznaczamy na zakup danego przedmiotu, mogą do nas wrócić w większej ilości. W ten sposób możemy oszacować, co jest w ogóle w stanie stać się inwestycją. Pamiętaj, że rzeczy nie nabierają wartości wraz z wiekiem i nie wszystko uda Ci się za pięćdziesiąt lat sprzedać do muzeum. Pamiętaj, że są rzeczy, które kupujesz, bo ich potrzebujesz, nie myśl więc zawczasu, jak możesz na nich w przyszłości zarobić, bo od tego są inwestycje. Wszystko, co kupujesz z nadzieją na to, że przyniesie Ci jeszcze większe pieniądze, to właśnie inwestycja, na przykład akcje, nieruchomości albo ubrania drogich marek.

Czy dana rzecz może się zwrócić?

W przypadku wydatków rzecz, którą kupujemy, też może się zwrócić, ale nie jest powiedziane, że te dwa elementy nie mogą się ze sobą przeplatać. Taką inwestycją może być na przykład twój własny samochód, żeby szybciej dojechać do domu i nie marnować czasu na przystankach albo lodówka, kiedy ta stara nam się zepsuje, to przecież musimy trzymać w czymś jedzenie. Choć takie rzeczy nie kojarzą nam się z zarabianie, to również jest inwestowanie, w naszą przyszłość albo w siebie. Wszystko, co kupujesz z myślą o unikaniu kosztów albo pomnożeniu majątku, to inwestycja, a przyjemności to tylko wydatki.

Czy dana rzecz daje Ci nowe możliwości?

Inwestowanie to nie tylko myślenie o pieniądzach, ale także o rozwijaniu siebie czy innych sfer naszego życia. Są książki, które mogą nas nauczyć czegoś nowego, co przyda się w naszej pracy i takie, które zachwycą nas historią tylko na chwilę. Jeśli dany przedmiot daje nam nowe możliwości, otwiera przed nami nowe drzwi, to inwestycja. Kupowanie garnituru, który pozwala nam pójść na rozmowę o pracę w nasze wymarzonej firmie to również inwestycja, ale ten sam garnitur na wesele będzie tylko wydatkiem okolicznościowym. Nowe możliwości są warte wszystkich pieniędzy, które w dodatku często się zwracają.

Przyszłość inwestycji? Inwestowanie odpowiedzialne społecznie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.